Regis Jesuit junior Sophia Bradac qualified for the championship finals of the 100 yard breaststroke at the Class 5A girls state swim meet with the top time in the prelims on Feb. 8, 2019, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. Bradac swam a time of 1 minute, 2.23 seconds. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel)

THORNTON | Preliminary results for the 2019 Class 5A girls state swim meet on Feb. 8, 2019, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. Top 10 qualify for championship finals Feb. 9, next 10 make consolation finals. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Sentinel Prep Sports

2019 CLASS 5A GIRLS STATE SWIM MEET PRELIM RESULTS

Feb. 8 at Veterans’ Memorial Aquatic Center

200 yard medley relay: Championship finals qualifiers — 1. Fairview, 1 minute, 42.55 seconds; 2. Fossil Ridge, 1:43.04; 3. REGIS JESUIT (Parker Biley, Sophia Bradac, Jada Surrell-Norwood, Rachel Hubka), 1:44.85; 4. Cherry Creek, 1:45.31; 5. Mountain Vista, 1:46.14; 6. Arapahoe, 1:48.16; 7. ThunderRidge, 1:48.26; 8. Lewis-Palmer, 1:49.18; 9. GRANDVIEW (Hailey Matthews, Julia Matney, Jadyn Phillips, Lily Williams), 1:49.48; 10. Heritage, 1:49.51

Consolation finals qualifiers — 11. Ralston Valley, 1:50.03; 12. Rocky Mountain, 1:50.34; 13. SMOKY HILL (Kristina Domashevich, Maggie Robben, Annelise Thomas, Katie Power), 1:50.57; 14. Valor Christian, 1:50.67; 15. Legacy, 1:50.86; 16. Horizon, 1:51.45; 17. Columbine, 1:51.18; 18. Legend, 1:52.06; 19. Boulder, 1:52.30; 20. Rock Canyon, 1:52.69. Other Aurora results: 22. Cherokee Trail (Meghan Mai, Paige Hickman, Caitlyn Agee-Keys, Sarah Torline), 1:54.37; 26. Eaglecrest (Courtney Menefee, Hadley Phipps, Kimberly Nguyen, Maddie Crespo), 1:58.62; 30. Rangeview (Lauren Graff, Jasmine Johnson, Haley Zant, Keaghan Banaitis), 2:01.37

200 yard freestyle: Championship finals qualifiers — 1. C. Gillilan (Fossil Ridge), 1 minute, 48.16 seconds; 2. K. Shanley (Chatfield), 1:51.84; 3. M. Seigal (Fairview), 1:51.94; 4. CLAIRE BRENNAN (REGIS JESUIT), 1:52.30; 5. B. Ford (Mountain Vista), 1:53.86; 6. M. Kroening (Douglas County), 1:53.96; 7. E. Culberson (Boulder), 1:54.07; 8. MERIEL UPTON (REGIS JESUIT), 1:54.57; 9. R. Mathieson (Rock Canyon), 1:54.68; 10. E. Brock (Cherry Creek), 1:54.88

Consolation finals qualifiers — 11. K. Baker (ThunderRidge), 1:55.29; 12. M. Simon (Fairview), 1:55.38; 13. B. Nichols (Rock Canyon), 1:56.52; 14. K. Lessing (Fairview), 1:56.65; 15. S. Feran (Legacy), 1:56.85; 16. GRACE DALE (REGIS JESUIT), 1:57.00; 17. U. Forsythe (Fairview), 1:57.65; 18. AJ Adams (Valor Christian), 1:57.97; 19. D. Colon (Valor Christian), 1:57.98; 20. G. Haas (Rock Canyon), 1:58.00; Other Aurora results: 26. Blythe Iverson (Smoky Hill), 1:59.40; 27. Manna Nelson (Regis Jesuit), 1:59.44; 36. Maddie Wilson (Cherokee Trail), 2:00.89; 37. Alyssa Russum (Grandview), 2:01.14; 38. Franna Hutchens (Regis Jesuit), 2:01.21; 39. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 2:02.19; 45. Tatum Louthan (Cherokee Trail), 2:03.21

200 yard individual medley: Championship finals qualifiers — 1. L. Bell (Fossil Ridge), 2 minutes, 1.11 seconds; 2. C. Baker (Fossil Ridge), 2:04.95; 3. J. Smith (Cherry Creek), 2:05.82; 4. M. Drost-Parra (Fairview), 2:06.10; 5. M. Erlandson (Fossil Ridge), 2:06.70; 6. A. Lessing (Fairview), 2:06.77; 7. K. Haworth (ThunderRidge), 2:07.70; 8. A. Stenstrom (Valor Christian), 2:07.87; 9. SOPHIA BRADAC (REGIS JESUIT), 2:08.10; 10. E. Weber (Fairview), 2:08.25

Consolation finals qualifiers — 11. MAGGIE ROBBEN (SMOKY HILL), 2:08.66; 12. E. Drury (Cherry Creek), 2:08.87; 13. E. Rinker (Fossil Ridge), 2:09.03; 14. M. Saldanha (Cherry Creek), 2:09.13; 15. ELLIE LOPEZ (REGIS JESUIT), 2:09.71; 16. PARKER BILEY (REGIS JESUIT), 2:09.90; 17. I. Rich (Fairview), 2:10.10; 18. A. Dickerson (Ralston Valley), 2:10.39; 19. LYSSA WOOD (GRANDVIEW), 2:10.53; 20. Q. Hinerfeld (Rocky Mountain), 2:11.07. Other Aurora results: 27. Ava Leege (Regis Jesuit), 2:12.87; 29. Kenna Cashman (Regis Jesuit), 2:13.20; 30. Catherine Bradac (Regis Jesuit), 2:13.37; 35. Annelise Thomas (Smoky Hill), 2:14.35; 36. Summer Edwards (Regis Jesuit), 2:14.72; 44. Caroline Clouatre (Regis Jesuit), 2:16.08; 46. Courtney Vale (Regis Jesuit), 2:17.17; 54. Caitlyn Agee-Keys (Cherokee Trail), 2:19.75

50 yard freestyle: Championship finals qualifiers — 1. A. Shaw (Heritage), 23.32 seconds; 2. M. Smithbaker (Rocky Mountain), 23.37; 3. M. Rees (Lewis-Palmer), 23.62; 4. A. Turney (Chatfield), 23.84; 5. L. Stenstrom (Valor Christian), 23.85; 6. A. Rojas (Doherty), 23.89; 7. G. Van Anne (Arapahoe), 23.92; 8. RACHEL HUBKA (REGIS JESUIT), 24.01; 9. M. Lukinac (Fairview), 24.04; 10. A. Wetzel (Arapahoe), 24.08

Consolation finals qualifiers — 11. I. Armon (Legacy), 24.14; 12. C. Fie’eiki (Horizon), 24.24; 13. M. Kirton (Cherry Creek), 24.26; 14. T. Juran (Columbine), 24.31; 15. H. Dennis (Mountain Vista), 24.35; 16. K. Reznicek (Fairview), 24.38; 17. E. Stahl (Fossil Ridge), 24.42; 18. L. Wehr (Arapahoe), 24.47; 19. A. Osmun (Mountain Vista), 24.48; 20. M. Norford (Cherry Creek), 24.56; Other Aurora results: 26. Izzie Capra (Regis Jesuit), 24.78; 33. Mia Farrell (Regis Jesuit), 25.02; 35. Julie Plumleigh (Regis Jesuit), 25.10; 37. Ariana Mitsuoka (Regis Jesuit), 25.15; 43. Lily Williams (Grandview), 25.33; 56. Sarah Torline (Cherokee Trail), 25.69; 63. Shelby Enderlein (Regis Jesuit), 25.92; 65. Kylar Cronin (Regis Jesuit), 25.96; 66. Nicole Reiser (Grandview), 26.03; 67. Amelie Colsman (Regis Jesuit), 26.13; Faith Marsicek (Regis Jesuit) & Jenna Moss (Grandview) NS

100 yard butterfly: Championship finals qualifiers — 1. R. Gillilan (Fossil Ridge), 53.21 seconds; 2. L. Bell (Fossil Ridge), 54.07; 3. M. Seigal (Fairview), 55.28; 4. R. Tapley (Fairview), 55.77; 5. K. Lanaghen (Fairview), 56.43; 6. M. Kroening (Douglas Co.), 57.12; 7. Jenna Reznicek (Fairview), 57.13; 8. J. Smith (Cherry Creek), 57.26; 9. JULIA MATNEY (GRANDVIEW), 57.32; 10. S. Romero (Legacy), 58.02

Consolation finals qualifiers — 11. S. Metzler (Ralston Valley), 58.05; 12. K. Baker (ThunderRidge), 58.07; 13. M. Saldanha (Cherry Creek), 58.30; 14. E. Stahl (Fossil Ridge), 58.34; 15. FRANNA HUTCHENS (REGIS JESUIT), 58.46; 16. K. McClelland (Lewis-Palmer), 58.53; 17. M. Hoehn (Valor Christian), 58.60; 18. S. Yilmazturk (Cherry Creek), 58.87; 19. M. Hunter (Cherry Creek), 59.16; 20. J. Pederson (Boulder), 59.21; Other Aurora results: 25. Hayley Cook (Regis Jesuit), 59.70; 26. Izzie Capra (Regis Jesuit), 59.78; 29. Greta Leege (Regis Jesuit), 1:00.13; T30. Annelise Thomas (Smoky Hill), 1:00.15; T30. Ava Leege (Regis Jesuit), 1:00.15; 38. Skylar Brgoch (Cherokee Trail), 1:00.81; 39. Alyssa McKenna (Grandview), 1:00.84; 40. Caitlyn Agee-Keys (Cherokee Trail), 1:00.93; 41. Alyssa Russum (Grandview), 1:01.06; 57. Kristina Domashevich (Smoky Hill), 1:03.02

100 yard freestyle: Championship finals qualifiers — 1. A. Shaw (Heritage), 50.74 seconds; T2. JADA SURRELL-NORWOOD (REGIS JESUIT), 51.95; T2. L. Stenstrom (Valor Christian), 51.95; 4. A. Stenstrom (Valor Christian), 52.20; 5. A. Turney (Chatfield), 52.26; 6. G. Van Anne (Arapahoe), 52.50; 7. K. Reznicek (Fairview), 52.90; 8. GRACE DALE (REGIS JESUIT), 52.93; 9. P. Henry (Mountain Vista), 52.94; 10. T. Juran (Columbine), 53.12

Consolation finals qualifiers — 11. MERIEL UPTON (REGIS JESUIT), 53.15; 12. A. Osmun (Mountain Vista), 53.18; 13. RACHEL HUBKA (REGIS JESUIT), 53.30; 14. K. Lee (Fairview), 53.39; 15. R. Mathieson (Rock Canyon), 53.52; 16. K. Bank (Fairview), 53.56; 17. E. Culberson (Boulder), 53.64; 18. S. Feran (Legacy), 53.67; 19. I. Armon (Legacy), 53.77; 20. M. Kirton (Cherry Creek), 53.84; Other Aurora results: 22. Jadyn Phillips (Grandview), 53.93 (2nd alternate); 25. Ariana Mitsouka (Regis Jesuit), 54.43; 29. Mia Farrell (Regis Jesuit), 54.69; T38. Greta Leege (Regis Jesuit), 55.47; T38. Katie Power (Smoky Hill), 55.47; 46. Sarah Torline (Cherokee Trail), 55.88; 54. Julie Plumleigh (Regis Jesuit), 56.46; 57. Shelby Enderlein (Regis Jesuit), 56.85; Faith Marsicek (Regis Jesuit) NS

500 yard freestyle: Championship finals qualifiers — 1. C. Gillilan (Fossil Ridge), 4 minutes, 55.89 seconds; 2. K. Shanley (Chatfield), 4:58.76; 3. B. Ford (Mountain Vista), 5:04.26; 4. M. Simon (Fairview), 5:05.57; 5. K. Lessing (Fairview), 5:07.08; 6. E. Brock (Cherry Creek), 5:08.16; 7. CLAIRE BRENNAN (REGIS JESUIT), 5:08.41; 8. A. Lessing (Fairview), 5:08.92; 9. LYSSA WOOD (GRANDVIEW), 5:11.51; 10. BLYTHE IVERSON (SMOKY HILL), 5:12.96

Consolation finals qualifiers — 11. B. Nichols (Rock Canyon), 5:13.10; 12. R. Cruz-Abrams (Fairview), 5:13.28; 13. G. Haas (Rock Canyon), 5:13.64; 14. K. Mallory (ThunderRidge), 5:13.94; 15. P. Peitz-Diaz (Cherry Creek), 5:14.52; 16. MANNA NELSON (REGIS JESUIT), 5:15.68; 17. HAILEY MATTHEWS (GRANDVIEW), 5:16.63; 18. T. Rooney (Ralston Valley), 5:16.80; 19. E. Blair (Cherry Creek), 5:17.21; 20. M. Bergstrom (Arapahoe), 5:17.89; Other Aurora results: 27. Isalina Colsman (Regis Jesuit), 5:20.54; 32. Camille Shifrin (Regis Jesuit), 5:26.67; 34. Maddie Wilson (Cherokee Trail), 5:28.46

200 yard freestyle relay: Championship finals qualifiers — 1. Fairview, 1 minute, 35.43 seconds; 2. Fossil Ridge, 1:36.39; 3. Arapahoe, 1:36.70; 4. REGIS JESUIT (Rachel Hubka, Claire Brennan, Grace Dale, Meriel Upton), 1:36.87; 5. Chatfield, 1:36.94; 6. Valor Christian, 1:37.73; 7. Heritage, 1:37.84; 8. Legacy, 1:37.95; 9. Cherry Creek, 1:38.17; 10. GRANDVIEW (Julia Matney, Jadyn Phillips, Lily Williams, Lyssa Wood), 1:38.95

Consolation finals qualifiers — 11. Rocky Mountain, 1:39.30; 12. Boulder, 1:40.44; 13. Mountain Vista, 1:40.46; 14. Lewis-Palmer, 1:41.92; 15. Rock Canyon, 1:42.06; 16. Legend, 1:42.98; 17. Douglas County, 1:43.11; 18. Horizon, 1:44.02; 19. CHEROKEE TRAIL (Maddie Wilson, Tatum Louthan, Skylar Brgoch, Caitlyn Agee-Keys), 1:44.21; 20. Chaparral, 1:44.78; Other Aurora results: 24. Eaglecrest (Kimberly Nguyen, Courtney Menefee, Maddie Crespo, Hadley Phipps), 1:45.85; 28. Smoky Hill (Kelly Saindon, Gabriella Goris, Blythe Iverson, Kendall Bergstrom), 1:46.85; 33. Rangeview (Jasmine Johnson, Keaghan Banaitis, Avery Hill, Haley Zant), 1:49.26

100 yard backstroke: Championship finals qualifiers — 1. R. Gillilan (Fossil Ridge), 54.65 seconds; 2. M. Rees (Lewis-Palmer), 54.68; 3. R. Tapley (Fairview), 55.65; 4. JADA SURRELL-NORWOOD (REGIS JESUIT), 55.98; 5. C. Fie’eiki (Horizon), 56.11; 6. PARKER BILEY (REGIS JESUIT), 56.13; 7. A. Rojas (Doherty), 56.18; 8. M. Drost-Parra (Fairview), 56.67; 9. S. Bales (Legacy), 57.07; 10. E. Rinker (Fossil Ridge), 57.25

Consolation finals qualifiers — 11. J. Reznicek (Fairview), 57.32; 12. D. Colon (Valor Christian), 57.44; 13. S. Metzler (Ralston Valley), 57.68; 14. P. Henry (Mountain Vista), 57.77; 15. A. Malloy (Cherry Creek), 57.91; 16. M. Gonzales (Mountain Range), 57.99; 17. K. Lee (Fairview), 58.10; 18. ELLIE LOPEZ (REGIS JESUIT), 58.20; 19. L. Hunt (Heritage), 58.28; 20. A. Sanchez (Legend), 58.31; Other Aurora results: 30. Hayley Cook (Regis Jesuit), 1:00.50; 36. Hailey Matthews (Grandview), 1:01.03; 43. Meghan Mai (Cherokee Trail), 1:01.87; 47. Abby Gonzales (Regis Jesuit), 1:02.21; 50. Kristina Domashevich (Smoky Hill), 1:02.87

100 yard breaststroke: Championship finals qualifiers — 1. SOPHIA BRADAC (REGIS JESUIT), 1 minute, 2.23 seconds; 2. A. Wetzel (Arapahoe), 1:03.85; 3. C. Baker (Fossil Ridge), 1:03.97; 4. E. Weber (Fairview), 1:04.19; T5. E. Drury (Cherry Creek), 1:04.61; T5. H. Dennis (Mountain Vista), 1:04.61; 7. M. Erlandson (Fossil Ridge), 1:04.98; 8. K. Haworth (ThunderRidge), 1:04.99; 9. M. Smithbaker (Rocky Mountain), 1:05.12; 10. MAGGIE ROBBEN (SMOKY HILL), 1:05.46

Consolation finals qualifiers — 11. I. Rich (Fairview), 1:05.48; 12. K. Bank (Fairview), 1:05.85; 13. CATHARINE BRADAC (REGIS JESUIT), 1:05.92; 14. COURTNEY VALE (REGIS JESUIT), 1:06.37; 15. A. Urroz (Heritage), 1:06.87; 16. KENNA CASHMAN (REGIS JESUIT), 1:07.12; 17. J. Jones (Fairview), 1:07.26; T18. JULIA MATNEY (GRANDVIEW), 1:07.41; T18. M. Deevy (Heritage), 1:07.41; 20. R. Green (Fossil Ridge), 1:07.53; Other Aurora results: 33. Summer Edwards (Regis Jesuit), 1:08.90; 39. Katie Power (Smoky Hill), 1:09.52; 56. Amelia Colsman (Regis Jesuit), 1:11.61; 65. Jasmine Johnson (Rangeview), 1:12.72; 67. Paige Hickman (Cherokee Trail), 1:13.22

400 yard freestyle relay: Championship finals qualifiers — 1. Fossil Ridge, 3 minutes, 25.83 seconds; 2. REGIS JESUIT (Jada Surrell-Norwood, Parker Biley, Sophia Bradac, Claire Brennan), 3:29.42; 3. Fairview, 3:29.55; 4. Mountain Vista, 3:31.78; 5. Chatfield, 3:32.74; 6. Valor Christian, 3:33.63; 7. Cherry Creek, 3:33.94; 8. ThunderRidge, 3:36.55; 9. Legacy, 3:37.34; 10. GRANDVIEW (Hailey Matthews, Lyssa Wood, Lily Williams, Jadyn Phillips), 3:39.74

Consolation finals qualifiers — 11. Heritage, 3:39.78; 12. SMOKY HILL (Kristina Domashevich, Annelise Thomas, Katie Power, Maggie Robben), 3:40.46; 13. Lewis-Palmer, 3:40.93; 14. Rock Canyon, 3:41.55; 15. Columbine, 3:41.78; 16. Arapahoe, 3:42.14; 17. Boulder, 3:43.36; 18. Horizon, 3:43.53; 19. Ralston Valley, 3:43.68; 20. CHEROKEE TRAIL (Maddie Wilson, Sarah Torline, Tatum Louthan, Skylar Brgoch), 3:45.58; Other Aurora result: 29. Rangeview (Haley Zant, Avery Hill, Keaghan Banaitis, Jasmine Johnson), 3:58.47