Cherokee Trail junior Jason McMechan takes a breath during the breaststroke portion of the consolation final of the 200 yard individual medley at the Class 5A boys state swim meet on May 17, 2019, at the Veterans’ Memorial Aquatic Center. McMechan won the heat to place 11th. (Photo by Courtney Oakes/Sentinel Colorado)

THORNTON | Team scores, championship and consolation finals results for the 2019 Class 5A boys state swim meet contested May 16-17, 2019, at Veterans’ Memorial Aquatic Center. Aurora teams and individuals bold and uppercased:

Courtney Oakes is Sentinel Colorado Sports Editor. Reach him at 303-750-7555 or [email protected]: @aurorasports. IG: Sentinel Prep Sports

2019 CLASS 5A BOYS STATE SWIM MEET RESULTS

Team scores: 1. Cherry Creek 520 points; 2. REGIS JESUIT 394; 3. Arapahoe 251; 4. Fossil Ridge 250; 5. Rocky Mountain 212; 6. Boulder 207; 7. Heritage 201; 8. Ponderosa 157; 9. Highlands Ranch 146; 10. Valor Christian 135; 11. Fort Collins 128; 12. Legacy 103; 13. Columbine 101; 14. GRANDVIEW 100; 15. Ralston Valley 94; 16. CHEROKEE TRAIL 88; 17. Loveland 65; 18. SMOKY HILL 62; 19. Monarch 56; 20. Lakewood 42; 21. Denver East 33; 22. Chatfield 29; 23. Rampart 23; 24. HINKLEY 20; T25. Mountain Range 9; T25. Fairview 9; 27. Douglas County 6

200 yard medley relay: A Final — 1. Cherry Creek, 1 minute, 32 seconds; 2. REGIS JESUIT (Sean Carr, Will Goodwin, Jack Clouatre, Will Kerscher), 1:33.26; 3. Heritage, 1:33.63; 4. Arapahoe, 1:33.88; 5. Boulder, 1:33.92; 6. Fossil Ridge, 1:34.57; 7. Rocky Mountain, 1:35.26; Ponderosa, 1:36.08; 9. Ralston Valley, 1:36.95; 10. Highlands Ranch, 1:37.51

B Final — 11. Columbine, 1:36.45; 12. Valor Christian, 1:36.93; 13. Monarch, 1:37.62; 14. SMOKY HILL (Aaron Chen, Joshua Nieves, Garrett Iverson, Isaac Yi), 1:38.53; 15. Loveland, 1:38.58; 16. Fort Collins, 1:39.17; 17. Denver East, 1:39.45; 18. Chatfield, 1:41.95; 19. Fairview, 1:44.02; 20. CHEROKEE TRAIL (Trevor Daum, Adrian Bryant, Tucker Meeks, Logan Devereaux), 1:46.95

200 yard freestyle: A Final — 1. L. Miller (Legacy), 1 minute, 35.72 seconds; 2. SAWYER INGLIS (REGIS JESUIT), 1:41.74; 3. COBI WOOD (GRANDVIEW), 1:43.34; 4. A. McMahon (Heritage), 1:43.84; 5. J. Borrman (Loveland), 1:43.95; 6. M. Grewe (Cherry Creek), 1:44.01; 7. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 1:44.16; 8. J. Ballard (Fort Collins), 1:44.25; 9. KEEGAN CHATHAM (CHEROKEE TRAIL), 1:44.43; 10. C. Mason (Fossil Ridge), 1:45.08

B Final — 11. G. Olson (Columbine), 1:42.67; 12. N. Stephenson (Arapahoe), 1:43.77; 13. T. Filion (Monarch), 1:45.24; 14. J. O’Grady (Cherry Creek), 1:45.29; 15. S. Hogeman (Cherry Creek), 1:45.89; 16. RYAN TIERNEY (REGIS JESUIT), 1:45.95; 17. A. Banuelos (Lakewood), 1:45.96; 18. CJ Turf (Boulder), 1:46.04; 19. ALEX BURKHARDT (SMOKY HILL), 1:46.33; 20. CONNOR HODES (REGIS JESUIT), 1:47.96

200 yard individual medley: A Final — 1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 1 minute, 48.57 seconds; 2. Z. Bartel (Fossil Ridge), 1:51.74; 3. F. Hayes (Arapahoe), 1:52.19; 4. JACK CLOUATRE (REGIS JESUIT), 1:52.86; 5. L. Hanna (Cherry Creek), 1:53.77; 6. S. Wolff (Heritage), 1:54.31; 7. WILL KERSCHER (REGIS JESUIT), 1:55.13; 8. H. Batson (Cherry Creek), 1:55.36; 9. M. Mayo (Fossil Ridge), 1:56.06; 10. C. West (Highlands Ranch), 1:57.50

B Final — 11. JASON MCMECHAN (CHEROKEE TRAIL), 1:54.53; 12. KADIN DENNER (CHEROKEE TRAIL), 1:56.98; 13. T. Van Law (Highlands Ranch), 1:57.28; 14. J. Walgast (Rocky Mountain), 1:57.31; 15. C. Glover (Fossil Ridge), 1:57.63; 16. C. Conrady (Fossil Ridge), 1:57.65; 17. J. Engler (Valor Christian), 1:58.34; 18. LUKE BALDWIN (REGIS JESUIT), 1:59.54; 19. T. Saenz (Mountain Range), 1:59.77; 20. S. Smith (Cherry Creek), 1:59.80

50 yard freestyle: A Final — 1. B. Eckerman (Cherry Creek), 20.69 seconds; 2. J. Pales (Fossil Ridge), 20.71; 3. K. Williams (Fort Collins), 21.03; 4. B. Ortanes (Cherry Creek), 21.11; 5. D. Bensen (Arapahoe), 21.27; 6. J. Ulrich (Ponderosa), 21.31; 7. G. Freeman (Boulder), 21.34; 8. N. Fox (Ralston Valley), 21.40; 9. N. Silolahti (Cherry Creek), 21.58; 10. L. Stapleton (Boulder), 21.75

B Final — 11. R. Gutierrez (Monarch), 21.91; 12. J. Miller (Rocky Mountain), 21.94; 13. J. Rowe (Rocky Mountain), 21.95; 14. T. Salvetti (Cherry Creek), 22.12; 15. N. Griffin (Ponderosa), 22.13; 16. C. Kim (Valor Christian), 22.18; 17. WILL HAWLEY (HINKLEY), 22.19; 18. J. Giesen (Arapahoe), 22.28; 19. H. Foehner (Columbine), 22.32; 20. C. Glastetter (Monarch), 22.56

1-meter diving: A Final — 1. QUINN HENNINGER (REGIS JESUIT), 606.50 points; 2. C. Chaplin (Highlands Ranch), 543.80; 3. C. Fellows (Valor Christian), 513.05; 4. EVAN MULLEN (REGIS JESUIT), 485.25; 5. C. Eck (Cherry Creek), 467.20; 6. ANTONIO VIGIL-HARRISON (GRANDVIEW), 450.05; 7. L. VanVleet (Heritage), 437.05; 8. D. Modica (Highlands Ranch), 435.90; 9. G. Batt (Cherry Creek), 429.80; 10. P. Perkins (Rampart), 429.25; 11. NOAH BISHOP (GRANDVIEW), 425.90; 12. J. Thomas (Cherry Creek), 409.95; 13. DYLAN MULLEN (REGIS JESUIT), 394.10; 14. A. Desiato (Ralston Valley), 389.90; 15. D. Rosenquist (Ralston Valley), 382.55; 16. E. Drury (Chatfield), 382.35; 17. LIAM ROSS (HINKLEY), 379.80; 18. D. Beaty (Arapahoe), 367.95; 19. M. Gust (Heritage), 365.85; 20. C. Dyer (Arapahoe) 362.70

100 yard butterfly: A Final — 1. M. Kreidl (Boulder), 48.72 seconds; 2. S. Kruse (Rocky Mountain), 49.50; 3. K. Williams (Fort Collins), 49.87; 4. G. Freeman (Boulder), 50.01; 5. J. Gurley (Heritage), 50.09; 6. H. Foehner (Columbine), 50.22; 7. A. McMahon (Heritage), 50.58; 8. JACK CLOUATRE (REGIS JESUIT), 50.67; 9. G. Rogers (Valor Christian), 51.05; 10. O. Watkins (Fossil Ridge), 51.21

B Final — 11. J. Russell (Cherry Creek), 51.83; 12. C. Martin (Cherry Creek), 51.84; 13. GARRETT IVERSON (SMOKY HILL), 52.09; 14. CJ Turf (Boulder), 52.13; 15. J. Miller (Rocky Mountain), 52.48; 16. S. Benes (Denver East), 52.58; 17. WILL HAWLEY (HINKLEY), 52.66; 18. M. Mitchell (Ponderosa), 52.89; 19. M. Grewe (Cherry Creek), 53.23; 20. W. Adam (Cherry Creek), 53.54

100 yard freestyle: A Final — 1. B. Eckerman (Cherry Creek), 45.62 seconds; 2. N. Silolahti (Cherry Creek), 46.35; 3. D. Bensen (Arapahoe), 46.39; 4. W. Kruse (Rocky Mountain), 46.42; 5. J. Borrman (Loveland), 46.67; 6. J. Ulrich (Ponderosa), 46.82; 7. WILL KERSCHER (REGIS JESUIT), 46.98; 8. GIO AGUIRRE (REGIS JESUIT), 47.05; 9. COBI WOOD (GRANDVIEW), 47.20; 10. KEEGAN CHATHAM (CHEROKEE TRAIL), 47.30

B Final — 11. B. Sampson (Ralston Valley), 47.22; 12. G. Gilmore (Valor Christian), 47.60; 13. C. Conrady (Fossil Ridge), 47.84; 14. A. Banuelos (Lakewood), 47.93; 15. RYAN TIERNEY (REGIS JESUIT), 48.26; 16. N. Stephenson (Arapahoe), 48.37; 17. SPENCER BURKS (REGIS JESUIT), 48.61; 18. T. Salvetti (Cherry Creek), 48.66; 19. J. Dellgren (Denver East), 49.08; 20. L. Stapleton (Boulder), 49.53

500 yard freestyle: A Final — 1. L. Miller (Legacy), 4 minutes, 35.22 seconds; 2. F. Hayes (Arapahoe), 4:36.05; 3. M. Kreidl (Boulder), 4:38.76; 4. J. Ballard (Fort Collins), 4:40.25; 5. C. Mason (Fossil Ridge), 4:41.03; 6. SAWYER INGLIS (REGIS JESUIT), 4:41.39; 7. G. Rogers (Valor Christian), 4:46.77; 8. J. O’Grady (Cherry Creek), 4:46.96; 9. KADIN DENNER (CHEROKEE TRAIL), 4:49.27; 10. O. Watkins (Fossil Ridge), 4:52.52

B Final — 11. S. Hogeman (Cherry Creek), 4:46.16; 12. I. Garcia (Lakewood), 4:48.80; 13. S. Reeder (Rampart), 4:49.93; 14. T. Saenz (Mountain Range), 4:51.46; 15. WALKER KURTZ (REGIS JESUIT), 4:53.20; 16. S. Kauffman (Chatfield), 4:53.44; 17. E. Otto (Fort Collins), 4:53.81; 18. E. Hart (Columbine), 4:54.01; 19. T. Kennedy (Rampart), 4:54.76; 20. LOGAN STRID (SMOKY HILL), 4:57.66

200 yard freestyle relay: A Final — 1. Cherry Creek, 1 minute, 24.73 seconds; 2. Arapahoe, 1:25.70; 3. REGIS JESUIT (Gio Aguirre, Gavin Will, Jack Clouatre, Sawyer Inglis), 1:26.73; 4. Valor Christian, 1:26.85; 5. Rocky Mountain, 1:27.52; 6. Ponderosa, 1:27.55; 7. GRANDVIEW (Christian Charles, Ryan Lee, William Bennett, Cobi Wood), 1:27.98; 8. Fort Collins, 1:28.49; 9. Boulder, 1:29.23; Fossil Ridge DQ

B Final — 11. Legacy, 1:28.01; 12. Lakewood, 1:29.07; 13. Monarch, 1:29.09; 14. Highlands Ranch, 1:29.37; 15. Heritage, 1:29.54; 16. SMOKY HILL (Devyn Walton, Alex Burkhardt, Isaac Yi, Logan Strid), 1:29.95; 17. HINKLEY (Will Hawley, Andrew Coleman, Johnathan Lopez, Jake Johnson), 1:32.10; 18. Douglas County, 1:33.10; 19. CHEROKEE TRAIL (Marcos Rivera, Matthew McNulla, Adrian Bryant, Logan Devereaux), 1:34.08; Denver East DQ

100 yard backstroke: A Final — 1. G. Olson (Columbine), 48.22 seconds; 2. N. Fox (Ralston Valley), 49.12; 3. N. Griffin (Ponderosa), 49.48; 4. W. Kruse (Rocky Mountain), 50.19; 5. J. Russell (Cherry Creek), 50.34; 6. S. Kruse (Rocky Mountain), 50.43; 7. T. Van Law (Highlands Ranch), 51.08; 8. B. Octanes (Cherry Creek), 51.15; 9. L. Hanna (Cherry Creek), 52.58; 10. C. Martin (Cherry Creek), 52.90

B Final — 11. C. West (Highlands Ranch), 51.30; 12. SEAN CARR (REGIS JESUIT), 51.83; 13. J. Hurley (Heritage), 52.08; 14. JASON MCMECHAN (CHEROKEE TRAIL), 52.20; 15. B. Sampson (Ralston Valley), 52.31; 16. D. Crozier (Chatfield), 52.38; 17. T. Filion (Monarch), 53.44; 18. J. Tran (Legacy), 53.69; 19. C. Burks (Ponderosa), 53.70; 20. ALEX BURKHARDT (SMOKY HILL), 54.39

100 yard breaststroke: A Final — 1. WILL GOODWIN (REGIS JESUIT), 54.67 seconds (Colorado State & 5A state meet record); 2. J. Berdahl (Arapahoe), 56.31; 3. J. Pales (Fossil Ridge), 56.32; 4. S. Wolff (Heritage), 56.81; 5. Z. Bartel (Fossil Ridge), 57.51; 6. S. Smith (Cherry Creek), 57.69; 7. H. Batson (Cherry Creek), 58.24; 8. D. Turner (Loveland), 58.41; 9. M. Mayo (Fossil Ridge), 58.55; 10. B. Brewer (Arapahoe), 59.67

B Final — 11. ISAAC YI (SMOKY HILL), 58.89; 12. W. McMahan (Cherry Creek), 59.27; 13. J. Berube (Cherry Creek), 59.47; 14. J. Engler (Valor Christian), 59.51; 15. W. Zhang (Highlands Ranch), 59.59; 16. C. Yan (Fairview) , 59.73; 17. G. Gilmore (Valor Christian), 59.85; 18. JOSHUA NIEVES (SMOKY HILL), 1:00.04; 19. BILLY MOTTRAM (REGIS JESUIT), 1:00.24; 20. L. Wiesner (Arapahoe), 1:00.90

400 yard freestyle relay: A Final — 1. Cherry Creek, 3 minutes, 4.20 seconds; 2. REGIS JESUIT (Gio Aguirre, Will Kerscher, Sawyer Inglis, Will Goodwin), 3:05.35; 3. Boulder, 3:06.21; 4. Rocky Mountain, 3:07.20; 5. Arapahoe, 3:07.48; 6. Heritage, 3:08.83; 7. Fossil Ridge, 3:09.71; 8. Legacy, 3:10.53; 9. Ponderosa, 3:12.06; Ralston Valley DQ

B Final — 11. Columbine, 3:13.38; 12. Denver East, 3:14.33; 13. Highlands Ranch, 3:14.81; 14. CHEROKEE TRAIL (Tim Yoon, Jason Mcmechan, Kadin Denver, Keegan Chatham), 3:15.16; 15. SMOKY HILL (Logan Strid, Garrett Iverson, Carlos Almeraz, Garrett Iverson), 3:16.64; 16. Fort Collins, 3:17.44; 17. Chatfield, 3:19.63; 18. GRANDVIEW (William Bennett, Stephen Henning, Kyle Raney, Cobi Wood), 3:20.09; 19. Lakewood, 3:20.29; 20. Loveland, 3:23.72