Boys Swimming: 2015 Aurora Class 5A state swim meet qualifiers by school

394
Smoky Hill senior Alex Kohlman is seeded fourth in both the 100 and 200 yard freestyles going into the Class 5A boys state swim meet May 15-16 at the Air Force Academy in Colorado Springs. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)
Smoky Hill senior Alex Kohlman is seeded fourth in both the 100 and 200 yard freestyles going into the Class 5A boys state swim meet May 15-16 at the Air Force Academy in Colorado Springs. (Photo by Courtney Oakes/Aurora Sentinel)

AURORA | The city qualifiers by school for the Class 5A boys state swim meet May 15-16 at the Air Force Academy in Colorado Springs, the events they are entered in and where they are seeded based on psyche sheets released May 12. All events are in yards:

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. FB: Aurora Prep Sentinel

SWIMMING
BOYS SWIMMING

AURORA 2015 5A BOYS STATE SWIM MEET QUALIFIERS BY SCHOOL

CHEROKEE TRAIL (9): Trevor Bates, soph., 100 yard freestyle (42nd), 500 yard freestyle (46th), 100 yard backstroke (42nd); Eric Daugherty, sr., 200 yard indiv. medley (61st) & 100 yard backstroke (15th); Korbin Green, sr., 200 yard indiv. medley (59th) & 100 yard breaststroke (42nd); Eric Lammon, jr., diving (NS); Tristan Nation, sr., diving (NS); Jacob Salinas, sr., 200 yard freestyle (27th) & 500 yard freestyle (31st); Cillian Spierin, sr., 100 yard breaststroke (17th); Kamden Weis, sr., 50 yard freestyle (52nd) & 100 yard freestyle (50th); Kyle Weis, soph., 50 yard freestyle (16th) & 100 yard butterfly (10th)

Relays (3): 200 yard medley (10th), 200 yard freestyle (23rd) & 400 yard freestyle (16th)

GRANDVIEW (5): James Boone, sr., 200 yard freestyle (6th) & 100 yard freestyle (5th); Riley Hufford, soph., 200 yard freestyle (42nd) & 500 yard freestyle (32nd); Robin Kuebler, jr., 200 yard freestyle (8th) & 100 yard freestyle (11th) Daniel Schweitzberger, soph., 200 yard indiv. medley (23rd) & 100 yard backstroke (14th); Alex Turner, sr., 200 yard indiv. medley (14th) & 100 yard butterfly (37th);

Relays (3): 200 yard medley (5th), 200 yard freestyle (2nd) & 400 yard freestyle (5th)

OVERLAND

Relay: 200 yard freestyle (38th)

REGIS JESUIT (22): Coleton Allen, soph., 200 yard indiv. medley (24th) & 100 yard freestyle (32nd); Alex Baldwin, soph., 500 yard freestyle (42nd); Simon Barshay, jr., 50 yard freestyle (53rd) & 100 yard butterfly (27th); Chase Becker, jr., 200 yard freestyle (20th); Nick Birney, sr., 100 yard breaststroke (25th); Ty Coen, fr., 100 yard butterfly (10th) & 100 yard backstroke (6th); Kyle Goodwin, sr., diving (NS); Theodore Koerner, sr., 100 yard breaststroke (22nd); Chris McAninch, fr., 200 yard freestyle (34th) & 500 yard freestyle (30th); TJ Miller, fr., 200 yard freestyle (39th) & 500 yard freestyle (37th); Christopher Morales, sr., 50 yard freestyle (23rd) & 100 yard butterfly (26th); Nick Mordini, soph., diving (NS); Nick Norie, soph., 100 yard freestyle (37th) & 100 yard backstroke (21st); Will Pieseski, sr., 50 yard freestyle (4th) & 100 yard freestyle (10th); Ethan Stanley, sr., 100 yard breaststroke (28th); Elliot Steinberg, fr., 500 yard freestyle (45th); Alexander Strepman, soph., 50 yard freestyle (38th) & 100 yard freestyle (34th); Quinlan Stuart, sr., 200 yard indiv. medley (8th) & 100 yard breaststroke (3rd); Garrett Suter, sr., 200 yard freestyle (32nd) & 100 yard backstroke (18th);  Tristan Thomas, jr., 100 yard backstroke (41st);  Elijah Warren, fr., 200 yard indiv. medley (17th) & 100 yard butterfly (22nd);  Cameron Weese, soph., 200 yard indiv. medley (46th)

Relays (3): 200 yard medley (3rd), 200 yard freestyle (6th) & 400 yard freestyle (8th)

SMOKY HILL (15): Garrett Barner, sr., 100 yard butterfly (40th); Devin Bellamy, jr., diving (NS); Timothy Domashevich, fr., diving (NS); Ethan Evans, jr., 200 yard indiv. medley (40th) & 100 yard breaststroke (41st); Alex Kohlman, sr., 200 yard freestyle (4th) & 100 yard freestyle (4th); Mark Lindquist, sr., 100 yard breaststroke (56th); Aidan Mercer, jr., 200 yard indiv. medley (5th) & 100 yard breaststroke (4th); Alex Moulton, sr., 100 yard breaststroke (37th); Tylen Phillips, fr., 100 yard butterfly (55th) & 100 yard backstroke (49th); Connor Salazar, sr., 50 yard freestyle (43rd) & 100 yard freestyle (25th); Jordan Scott, fr., 100 yard freestyle (48th); Alex Volkov, soph., 200 yard indiv. medley (42nd); Joseph Waite, jr., 200 yard indiv. medley (22nd) & 500 yard freestyle (25th); Sandy Wierzba, jr., 500 yard freestyle (39th); Nick Zahalka, jr., 100 yard backstroke (46th)

Relays (3): 200 yard medley (15th), 200 yard freestyle (15th) & 400 yard freestyle (10th)